Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Shannon      
  Kraj: Polska   Gatunek muzyki: trad  


      Zespół Shannon, pochodzący z Olsztyna, gra muzykę, ogólnie mówiąc, celtycką. Zaczęli w 1994 roku z inspiracji muzyką zespołu Clannad w serialu Robin z Sherwood. W tamtym okresie w Polsce nie było zbyt wielu źródeł tego rodzaju muzyki. Początkowo grali znane irlandzkie i szkockie tematy z nieco zmienioną aranżacją, lecz wciąż dość blisko oryginalnych tradycyjnych wykonań. Z czasem zaczęli eksperymentować i łączyć z innymi gatunkami, głównie z jazzem i rockiem. Występy na festiwalach we Francji i Luksemburgu zbliżyły grupę do muzyki Bretońskiej i dzisiejsze brzmienie i dobór standardów muzycznych jest typowo bretoński. Muzycy sami swój styl określają jako etno-jazzo-popo-rocko-world music, co z pewnością świadczy o szerokich zainteresowaniach i gotowości do dalszych poszukiwań.

      Przez lata przez zespół przewinęło się wielu muzyków (około 60 jak można przeczytać w jednym z wywiadów z liderem - Marcinem Ruminski). Styl grupy ulegał częstym zmianom, lecz zawsze brzmi rozpoznawalnie i charakterystycznie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach, od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (śpiew gadłowy).




Zespół Shannon w Wolinie podczas XV Festiwalu Słowian i Wikingów w 2009 roku
Zespół Shannon w Wolinie podczas XV Festiwalu Słowian i Wikingów w 2009 roku
Źródło: Wikipedia

      Shannon powstał w 1994 roku w Olsztynie. Założycielami byli Marcin Rumiński (flet prosty), Agnieszka Szwałkiewicz (klawisze,) i Sławek Drajer (bongosy). Po paru miesiącach działalności pojawił się Marek Kwadrans (kocioł i blacha oraz inne instrumenty perkusyjne ). Grupa zaczęła grać na bardzo skromnym zestawie instrumentów, w swoich piosenkach używali tekstów szkockiego poety Roberta Burnsa. Grali muzykę celtycką, ale zupełnie inaczej, niż znane wówczas zespoły Carrantuohill i Open Folk. Folkowi puryści byli wstrząśnięci zarówno rockową werwą olsztyniaków, jak i ich żywiołowymi koncertami i doskonałym przyjęciem publiczności.

      Przez pewien czas występowała z zespołem Kasia Szulda, ale na jej miejsce wszedł Radek Walentynowicz (instrumenty perkusyjne). W 1995 nastąpiły kolejne zmiany. Odchodzi Sławek Drajer, a pojawiają się Andrzej Palatan (gitara) i brat Sławka, Roman Drajer (gitara basowa). W 1996 dołączyła do Shannona Dagmara Szabłowska (śpiew) oraz Paweł Warszycki (skrzypce) i grupa w takim składzie nagrała swój pierwszy album.

      W 1996 roku powstało pierwsze wydawnictwo „Loch Ness”. Można tu znaleźć nawiązania do muzyki ilustracyjnej, a to za sprawą klawiszowych pasaży pojawiających się w kilku utworkach. W sumie przybliża to zespół do dokonań Clannad, czy Loreeny McKennitt. Są tu również zapowiedzi późniejszego stylu grupy - szybkie folkowe granie.

      Druga kaseta olsztyńskiej grupy Shannon „Święto Duchów” pojawiła się w 1997 roku. Pojawiały się tam klawiszowe elementy rodem z new age a czasem lekko jazzujące wstawki, choć różne od tych, jakie pojawiają się dzisiaj. Przed jej nagraniem nastąpiły zmiany personalne. Odeszli Paweł Warszycki i Andrzej Palatan a pojawia się Bogdan Sitko (gitara). W 1998 roku, z powodów zdrowotnych, odchodzi Dagmara Szabłowska. Bogdan Sitko idzie jednak na urlop zdrowotny a jego miejsce zajmuje Bartek Kuba Kondrat. Bogdan jednak wraca do i zespół udaje się do Bretanii na koncerty w 1998 roku. Po powrocie zespół utrzymuje przez chwilę stabilną sylwetkę ale na początku 1999' odchodzi Agnieszka, Radek i Romek. Na miejsce Romka Drajera przychodzi Piotr Kulawczuk. Skład się zmienia i wygląda następująco : Marcin Rumiński (low whistle, highland bagpipes, akordeon, uilleann pipes i śpiew ), Piotr Kulawczuk - (bas i inst. Klawiszowe), Bartek Kuba Kondrat (gitara i śpiew ), Marek Kwadrans (bodhran).

      Shannon zaczął koncertować na ogólnopolskich festiwalach - "Folk Fiesta" w Ząbkowicach Ślaskich, "Eurofolk" we Włocławku, Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, a także pojawiać sie za granicami kraju - w Danii i we Francji.

      Parę miesięcy później do zespołu przychodzi Magda Szydłowska wnosząc do zespołu nowy instrument – skrzypce. W tym składzie grupa udaje się do Danii, gdzie powstaje piosenka "On Raglan Road", umieszczona na płycie „Shannon”. Pierwsza płyta CD ukazała się w 1999 roku. Zespół wydał ją we własnym wydawnictwie. Na płycie więcej niż dotąd utworów pochodzenia bretońskiego. Zaczynający ją utwór "Pardon Spezed" znany jest między innymi ze świetnego wykonania Alana Stivella z Shane MacGowanem. Płyta dostępna jest w dwóch wariantach graficznych okładki jako "Shannon", oraz jako "Celtic Dreams" w reedycji firmy Soliton. Sprzyjające warunki rozwoju pozwalają na wchłonięcie w połowie 2001' nowego członka - którym jest Sebastian Bednarczyk grający na bouzouki. W 2001 roku zespół przeżywa wypadek samochodowy, po którym odchodzi Piotr Kulawczuk a na jego miejsce przychodzi Paweł Piórkowski, wszystko rozgrywa się w momencie, w którym dostajemy dwie fajne propozycje: 1. Skomponowanie muzyki do filmu '' 1409 - Afera na zamku Bartenstein'', 2. Wyjazd do Niemiec na 35 koncertów. Na wyjazd do Niemiec zespół zatrudnia perkusistę Macieja Izydora Pancera - w skrócie Adasia i w tym składzie udają się za granicę razem z grupą taneczną spędzając tam sylwestra 2001/2002.

      W 2001 roku zespół nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „1409. Afera na zamku Bartenstein” będącą połączeniem wielu gatunków: reggae, hip-hop, flamenco, rock, heavy metal.

      Na początku 2002 na miejsce Magdy Szydłowskiej, która zajmuje się wychowywaniem dzieci, przychodzi Monika Beszczyńska (skrzypce).

      Kolejna płyta „Green Hypnosis” ukazała się w 2003 roku. Na płycie pojawiło się więcej utworów autorskich. Co prawda melodie pozostają tu pochodzenia irlandzkiego lub szkockiego, jednak aranżacje i dość swobodne podejście do muzyki, to już wartość dodana zespołu.

      Jesienią 2004 roku odchodzi z zespołu Monika Beszczyńska. Nowy skład to sześciu facetów: Marcin Rumiński, Bartek Kuba Kondrat, Paweł Piórkowski, Sebastian Bednarczyk, Marek Kwadrans, Maciej Izydor Pancer. W tym właśnie składzie powstaje album „Tchort Vee Scoont Folk” w 2005 roku a zespół sporo koncertuje odwiedzając odległe kraje i kontynenty między innymi Rainforest World Music Festival (Borneo-Malezja) ,Celtica (Włochy 2005).

      Okres 2004/2006 obfituje w liczne projekty muzyczne np. Ryczące-Shannon, projekt z szamanem z Tuwy – Gendosem i wiele koncertów z Marysią Namysłowską.

      Ryczące Shannon to projekt powstały na przełomie 2004 i 2005 roku z połączenia zespołu szantowego Ryczące Dwudziestki z grającym muzykę celtycką zespołem Shannon. Jak dotąd pod wspólnym logiem wydany został jedynie singel Ryczące Shannon Project.

      Gennady Chamzyryn zwany Gendosem to postać nieprzeciętna na tuwińskiej scenie muzycznej. Jego zainteresowania wybiegają daleko poza „muzykę ludową”. Szaman i artysta lub artysta szaman jak siebie określa, penetruje nowe światy bada w jaki sposób można zastosować tradycję tuwińską, gardłowy śpiew i muzykę. Eksperymentuje z rockiem, muzyką elektroniczną i jazzem.

      W 2007 roku nastąpiły duże zmiany w składzie zespołu jak również w aranżacjach i instrumentarium. Do Shannon dołącza Maria Namysłowska, z którą już wcześniej grupa współpracowała. Maria, to wokalistka, kompozytorka, aranżerka i pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, artystka z dużym już doświadczeniem scenicznym. Maria jest córką jednego z najbardziej znanych polskich jazzmanów Zbigniewa Namysłowskiego. Macieja Izydora Pancera zastępuję Romek Ślefarski, perkusista pochodzący z Olsztyn, z doświadczeniem na scenie jazzowej. W zespole pojawia się też Marcin Drabik, skrzypek, absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członek wielu zespołów rockowych, jazz-rockowych, folkowych (m.in. Sporysz Polska, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Mordewind, Shannon i Hoboud), czy grających polską muzykę tradycyjną )Żółwiniacy). W tym składzie nagrana zostaje w 2007 roku płyta „Psychofolk”. Na płycie Maria Namysłowska pojawia się również jako wokalistka, na dodatek śpiewająca po gaelicku.

      Na początku 2008 roku Maria Namysłowska, występując już jako Maria Rumińska, wraz z mężem zakładają, działający równolegle zespół etno-folkowy Hoboud. Piosenki wykonywane są w gwarze warmińsko-mazurskiej, która praktycznie nie jest już w użyciu i trzeba było ją w dużej części odtworzyć.

      W lipcu 2007 Shannon udaje się po raz kolejny na Borneo promować płytę „Psychofolk”, zahacza też o Francję i Belgię a po paru koncertach w Polsce zespół idzie na krótki urlop. Koniec roku oznacza odejście również Marka Kwadransa, który postanawia oddać się opiece nad swoją malutką córeczką.

      Rok 2009, jest Jubileuszem 15-lecia istnienia zespołu. W czerwcu odbywają się hucznie obchodzone urodziny z udziałem znakomitych zagranicznych gości i przyjaciół - "Celtic Fest Tour" to trzy koncerty zespołów: Shannon, Ampouailh (Bretania) i Mabon (Walia).

      Na miejsce Romka Ślefarskiego wchodzi realizator dźwięku - Przemek Nagadowski (Popcoer), by zaraz ustąpić miejsca Karolowi Domańskiemu, natomiast po niemal dziesięciu latach zespół żegna się z Pawłem Piórkowskim, na którego miejsce wchodzi basista - Paweł Puszczało (Pszczoła).

      W 2009 roku, wraz z początkiem prac nad nową płytą, pojawił się gitarzysta Rafał Rupiński (wcześniej Duan). Dzięki temu znów gitara zabrzmiała na koncertach. Od jakiegoś czasu grupa na swoich koncertach prezentuje również taniec irlandzki za sprawą współpracy z zespołem Elphin.

      W 2010 pojawia się kolejna płyta „Celtification”. Słychać na niej muzykę Clannad, Altan, Dervish, Solas i wielu, wielu innych. Ale oczywiście sporo jest też kompozycji autorskich, zaaranżowanych przeze Michała, Marię Rumińskich i Marcina Drabika.

      Po nagraniu płyty następują dalsze zmiany w składzie. Grupa rezygnuje z posiadania perkusji w swoim zestawie. Odchodzi Karol Domański a na jego miejsce latem 2011 roku przychodzi Patrycja Napierała, multiinstrumentalistka związana z wieloma zespołami muzyki etno i folk (Same Suki, Kayah&Transoriental Orchestra, Maayan, Balkan Sevdah, Danar, Karpatia, Kayanis).
Shannon - A Taste Off - Lorient 2012
      Zespół podsumował swoje wyjazdy, w latach 2003-2012, na bretoński festiwal Interceltique de Lorient, nagraną w Olsztynie w roku 2012, płytą CD „A Taste Off – Lorient 2012, Limited Edition”. Album ten nie jest umieszczony w oficjalnej dyskografii, a nagrań dokonano w składzie: Marcin Rumiński, Maria Rumińska, Patrycja Napierała, Marcin Drabik, Rafał Rupiński. Oprócz interpretacji tradycyjnych utworów, na albumie znalazły się takie piosenki jak: „Cats In The Cradle”, przebój Harry’ego Chapina z 1974 roku, „Caleb Meeyer” Gillian Welch, piosenkę włączoną do stałego repertuaru grupy czy „Black Hole Sun” grupy Soundgarden.

      Następnie odchodzą Rafał Rupiński i Paweł Puszczało a w ich miejsce pojawiają się w sierpniu 2012 roku Jacek Fedkowicz (gitara basowa) i Szymon Białek (gitara). Jacek grał wcześniej w Acoustic Acrobats, zespole wykonującym muzykę etniczno-jazzową. Szymon, natomiast, grał w znanych polskich zespołach folku celtyckiego, Dullahan i Rimead.

      Działający od 2013 roku projekt Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu Shannon z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Marka Mosia. Wszystkie orkiestracje do tego zespołu zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera Zbigniewa Namysłowskiego.

Shannon 2013
      Najnowsza płyta „8th” została wydana w 2013 roku, lecz materiał do niej zbierany był od lat. Pierwszym poważnym krokiem do powstania krążka był projekt Shannon Unplugged zawiązany na początku 2010 roku. Była to akustyczna odsłona zespołu. Wraz ze zmianami w składzie stała się ona wiodącą wizją ich muzykowania.
Shannon
      Od jesieni 2013 roku Shannon jest zespołem międzynarodowym, do którego dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia - Oisin Dillon.

      17 marca 2016, w dzień Św. Patryka grupa Shannon opublikowała swój kolejny album „Crowded Head”. Na płycie tej znalazło się 12 kompozycji utrzymanych w celtyckich klimatach. Fundusze na powstanie albumu zostały zebrane na jednym z polskich portali crowdfundingowych, odpalprojekt.pl.

      W 2019 roku grupa obchodziła swoje 25 lat istnienia. Jubileuszowy koncert odbył się 9 sierpnia 2019 roku w amfiteatrze im. Czesława Niemena w cyklu imprez Olsztyńskiego Lata Artystycznego. W koncercie wzięli udział zaproszeni goście: Damien Doherty (Irlandia, taniec), Eamonn Galldubh (Irlandia, uilleann pipes), Siard de Jong (Holandia, skrzypce).

Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014:   
Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie dn. 09.05.2014
Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w restauracji Galeon w Warszawie dn. 13.03.2015:   
Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w restauracji Galeon w Warszawie dn. 13.03.2015 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w restauracji Galeon w Warszawie dn. 13.03.2015 Zdjęcia z koncertu zespołu Shannon w restauracji Galeon w Warszawie dn. 13.03.2015
Zdjęcia z koncertu w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015:   
Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015 Shannon w tawernie „Gniazdo Piratów”, 26.11.2015
Zdjęcia z koncertu na Rynku Starego miasta w Olsztynie z okazji festynu „Dni Jakubowe”, 24.07.2016:   
„Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016 „Dni Jakubowe”, Olsztyn 24.07.2016
Shannon - Gminny Ośrodek Kultury "OKej", Brwinów, 19.03.2017:   
Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury Shannon - Gminny Ośrodku Kultury
Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu:   
Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu Shannon - Gniazdo Piratów, Warszawa, 11.10.2019 - 25 lat zespołu




Skład zespołu:
Do marca 2007 roku:
      Marcin Rumiński - tin whistle, highland bagpipes, akordeon, uilleann pipes, śpiew
      Bartosz "Kuba" Kondrat - gitara, śpiew
      Paweł "Piórek" Piórkowski - gitara basowa
      Sebastian Bednarczyk - bouzuki
      Marek "Marcus" Kwadrans - bodhran
      Maciej "Adaś" Pancer - perkusja
Od marca 2007:
      Maria Namysłowska - śpiew, pianino
      Marcin Rumiński - tin whistle, highland bagpipes, akordeon, uilleann pipes, śpiew
      Marek Kwadrans - bodhran
      Paweł Piórkowski - gitara basowa
      Marcin Drabik - skrzypce
      Roman Ślefarski - perkusja
Od 2008 roku:
      Marcin Rumiński - whistle, highland bagpipes, mandolina, bombarda, śpiew
      Maria Rumińska - piano, kości, śpiew
      Marcin Drabik - skrzypce
      Paweł Piórkowski - bass
      Romek Ślefarski - perkusja
Od 2010:
      Marcin Rumiński - whistle, highland bagpipes, mandolina, bombarda, śpiew
      Maria Rumińska - piano, melodyka, kości, śpiew
      Marcin Drabik - skrzypce
      Rafał Rupiński - gitara
      Paweł Puszczało - bass
      Przemek Nagadowski - perkusja
Od 2011:
      Marcin Rumiński - whistle, highland bagpipes, mandolina, śpiew
      Maria Rumińska - melodyka, melodeon, kości, śpiew
      Marcin Drabik - skrzypce
      Rafał Rupiński - gitara
      Paweł Puszczało - bass
      Karol Domański - perkusja
Od 2012:
      Marcin Rumiński - whistle, mandolina, śpiew
      Maria Rumińska - melodeon, kości, śpiew
      Marcin Drabik - skrzypce
      Szymon Białek - gitara
      Jacek Fedkowicz - bass
      Patrycja Napierała - bodhrán
Od 2013:
      Marcin Rumiński - whistle, mandolina, śpiew
      Maria Rumińska - melodeon, kości, śpiew
      Marcin Drabik - skrzypce
      Jacek Fedkowicz - bass
      Patrycja Betley (Napierała) - bodhrán
      Oisin Dillon - gitara

Dyskografia:
  •       Loch Ness (1996)
  •       Święto duchów (1997)
  •       Shannon (1999)
  •       1409. Afera na zamku Bartenstein (2001, ścieżka dźwiękowa)
  •       Green hypnosis (2003)
  •       RYCZĄCE - SHANNON PROJECT [MCD] 2005
  •       Tchort Vee Scoont Folk ! (2005)
  •       Psychofolk (2007)
  •       Celtification (2010)
  •       8th (2013)
  •       Crowded Head (2016)

    Loch Ness

    Loch Ness
    Loch Ness 1996

    1. Loch Ness 2. Czerwony 3. Scots Wha Hee 4. Turdion 5. Argyl Pub 6. My Love 7. Ballada Rycerska 8. Whisky In The Jar 9. Rantin Robin 10. Wilde Rover

    Nagrane w studio SELANI STUDIO, Olsztyn - Polska engineering Andrzej Bomba mastering SELANI STUDIO produkcja SHANNON okładka: Radoslaw Walentynowicz

    Muzycy: M. Rumiński: flet, mandolina, śpiew A. Szwałkiewicz: keyboard, śpiew D. Szabłowska: śpiew P. Warszycki: skrzypce A. Patalan: gitara R. Drajer: gitara basowa M. Kwadrans: instrumenty perkusyjne R. Walentynowicz: instrumenty perkusyjne,śpiew
    Święto Duchów

    Święto Duchów
    Święto Duchów - Halloween 1998

    1. Święto Duchów 2. Spanish Lady 3. Devil in the Kitchen 4. Dagi wolna 5. Matt Molloy 6. My Luve is... 7. As I Roved Out 8. Dagi szybka 9. Auld Lang Syne 10. Curragh of Kildare 11. Sanelita

    Nagrane w studio SELANI STUDIO, Olsztyn - Poland engineering Andrzej Bomba mastering Julita Emanuiłow produkcja SHANNON projekt okładki na podstawie obrazu Barbary Śliwińskiej

    Muzycy: M. Rumiński: flety, harmonia, śpiew A. Szwałkiewicz: instrumenty klawiszowe, śpiew D. Szabłowska: śpiew B. Sitko: gitara R. Drajer: gitara basowa M. Kwadrans: bodhran R. Walentynowicz: instrumenty perkusyjne, śpiew
    Shannon

    Shannon
    Shannon 2000

    1. Pardon Spezed 2. The Foggy Dew 3. She Moved Through the Fair 4. Mhairi`s Wedding 5. Trimartolod 6. Breton 7. Such a Parcel of Rouges In a Nation 8. The Ending of the World 9. On Raglan Road -- Video clip - Trimartolod

    Nagrane w studio STUDIO X, Olsztyn - Poland engineering Marcin Kiełbaszewski mastering Julita Emanuiłow produkcja SHANNON & Marcin Kiełbaszewski projekt okładki: Tomek "smoq" Modrzejewski

    Muzycy:M. Rumiński: highland bagpipes, uilleann pipes, bombarda, low whistle, harmonia, śpiew M. Szydłowska: skrzypce, śpiew M. Kwadrans: bodhran B. Kondrat: gitara, śpiew B. Sitko: gitara P. Kulawczuk: gitara basowa, instrumenty klawiszowe, śpiew
    Green Hypnosis

    Green Hypnosis
    Green Hypnosis 2003

    1. pipes of ... 2. two reels and one jig 3. who 4. seven 5. ye jacobites by name 6. funny reels 7. rubato 8. celtic fiesta 9. as I roved out 10. to the lakes... 11. live from germany 12. dirty old town

    Nagrane w studio STUDIO X, Olsztyn - Poland engineering Marcin Kiełbaszewski mastering Marcin Ciurapiński AMC studio produkcja SHANNON projekt okładki: Tomek "smoq" Modrzejewski

    Muzycy: M. Rumiński: highland bagpipes, uilleann pipes,low whistle,śpiew M.Beszczyńska: skrzypce S.Bednarczyk: bouzouki,gitara elektryczna B.Kondrat: gitara akustyczna,kontrabas,śpiew M. Kwadrans: bodhran P.Piórkowski: gitara basowa M.Pancer: perkusja
    Ryczące - Shannon Project

    Ryczące - Shannon Project
    Ryczące - Shannon Project 2005 [MCD]

    1.Łowy 2.Trimartolod 3.Nie pamiętam

    Nagrane w studio STUDIO X, Olsztyn - Poland engineering Szymon Czech mastering Szymon Czech at Elephant Studio produkcja Marcin Rumiński projekt okładki: Tomek "smoq" Modrzejewski

    Muzycy: M. Rumiński: highland bagpipes, tin whistle ,low whistle,deger pipes,skrzypce,mandolina,bombarda,śpiew S.Bednarczyk: bouzouki,gitara elektryczna B.Kondrat: gitara akustyczna,gitara klasyczna,śpiew P.Piórkowski: gitara basowa M. Kwadrans: bodhran,chimes,percussion M.Pancer: perkusja A. Grzela "Qńa":śpiew W. Dudziński "Sęp":śpiew J. Olszówka "Yasieq":śpiew A. Marciniec "Martinez":śpiew B. Kuśka "Bodziec":śpiew
    Tchort Vee Scoont Folk

    Tchort Vee Scoont Folk !
    Tchort Vee Scoont Folk 2005

    1. La jument de Michao 2. Kłobuk Reels 3. I Once Loved A Lass 4. Chill Out Reel 5. Danny Boy 6. Mescalito 7. Paddy's Lamentation 8. Madness 9. You Can't Burn My Heart 10. K.F.I 11. Robot Pipes

    Nagrane w studio STUDIO X, Olsztyn - Poland engineering Szymon Czech mastering Szymon Czech at Elephant Studio produkcja SHANNON & Szymon Czech projekt okładki: Tomek "smoq" Modrzejewski

    Muzycy: Marcin Rumiński: highland bagpipes, tin whistle ,low whistle,deger pipes,skrzypce,mandolina,bombarda,śpiew Sebastian Bednarczyk: bouzouki,gitara elektryczna Bartosz Kondrat: gitara akustyczna,gitara klasyczna,śpiew Paweł Piórkowski: gitara basowa Marek Kwadrans: bodhran,instrumenty perkusyjne Maciej Pancer: perkusja
    Psychofolk

    Psychofolk
    Psychofolk 2007

    1. drinker's wife 2. aililiu na gamhna 3. breton 2 na 4 4. je'bean jig 5. breton weather 6. foggy dew 7. trip to wales 8. i'm a man of constant sorrow 9. bajdulej (by the way) 10. shogoon 11. skibbereen

    Nagrane w studio "Kaktus" Olsztyn 2007. sound engineering : marcin rumiński music production : marcin rumiński & cezary makiewicz produkcja i wydanie Quartet Publishing projekt okładki: Tomek "smoq" Modrzejewski

    Muzycy: M. Rumiński: highland bagpipes, whistle, mandolina, śpiew M.Namysłowska: śpiew, piano, rhodes M.Drabik: skrzypce M. Kwadrans: bodhran P.Piórkowski: gitara basowa R.Ślefarski: perkusja
    Celtification

    Celtification
    Celtification 2010

    1. Brenda's Stubbert's / Breen's / The red Box 2. Celtification/ Vasen 3. Sirius 4. Smoking Pipes 5. Goldfinch Jig & Goldfinch Reel 6. Three Reels 7. Gathering Mushrooms 8. Message to Julie / The Gaelic Reel / Jenny Picking Cockles 9. Slip Jig / Sliabh Russel Jig / Garret Barry's Jig 10. De Flamand

    "Celtification"/"Smoking pipes"/Goldfinch"/"de Flamand" - kompozycja Marcin i Maria Rumińscy

    Aranżacja wszystkich ścieżek Marcin Ruminski, Maria Rumiska, Marcin Drabik
    "Sirius" i "Gathering Mushrooms" - CLANNAD
    produkcja Marcin Ruminski, Maria Ruminska
    engineering i mastering - Szymon Czech w 'Studio x' Olsztyn 2010
    Projekt okładki Marcin Ruminski realizacjia projektu okładki Radek Walentynowicz

    Muzycy: Marcin Rumiński - tin whistle, low whistle, great highland bagpipes, mandolin, śpiew Maria Rumińska - melodeon, klawisze, kości, śpiew Marcin Drabik - skrzypce, skrzypce elektryczne Rafal Rupiński - gitara, gitara elektryczna Paweł Puszczało - gitara basowa, kontrabas, Przemek Nagadowski - perkusja
    8th

    8th
    8th 2013

    1. Who / The Old Wedding Reel 2. Cregs Pipes / The Mountain Road / Hogties Reel 3. Sirius 4. Eddie Kelly's / Jackson's / Tommy Peoples Reel 5. Three Reels 6. Daily Growing 7. Cuilfhionn / Road to Michelstone 8. Seven 9. Caleb Meyer / The Teelin 10. Dispute at the Crossroads / John Doherty's / Sidewaulk Reel 11. As I Roved Out 12. Sweet Rain / Son Ar Rost / The Donegal Lass

    Realizacja – Marcin Rumiński, Szymon Białek
    Mix – Marcin Rumiński, Ryszard Szmit
    Mastering – Ryszard Szmit PRO Studio
    Nagrania - The Tone Nation Studio „Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie”
    Okładka – Marcin Rumiński
    Zdjęcia – Marcin Itczak, Michał Sobociński, Krysia Janusz
    Skład – Magda Malinowska

    Tłumaczenie na język angielski – Sławomir Przytuła

    Muzycy: Marcin Rumiński - tin whistle, low whistle, mandolina, śpiew alikwotowy, śpiew Maria Rumińska - melodeon, klawisze, kości wokal Patrycja Napierała - bodhran, darabuka, tapan Marcin Drabik - skrzypce Szymon Białek - gitara akustyczna Jacek Fedkowicz - kontrabas
    Crowded Head

    Crowded Head
    Crowded Head 2016

    1. Moon Delphin Set 2. Rocky Road To Dublin 3. Soggy's/Farewell To Whalley Range/Trallpolska 4. Tipping It Up To Nancy 5. Here's A Health To The Company 6. The Glad Eye/Ryan's Air/Pull The Knife And Stick It Again 7. Bedlam Boys 8. Mountain Pass 9. Shamrock Shore 10. Tri Martolod 11. Stick To The Cratur 12. Ganja Man

    Realizacja – Marcin Rumiński
    Produkcja muzyczna - Maria i Marcin Rumińscy
    Mix - Marek Heimburger SL SOUND STUDIO
    Mastering - Kevin McNoldy - C PHONIC MASTERING
    Nagrano w Kaktus Studio / Siwiki / Tralabad Studio / Studio Srebrna
    Okładka i rysunki - Jarek Gach
    Przygotowanie do druku - Magda Gach
    Zdjęcie - Willie Dillon
    Przekład na angielski - Sławomir Przytuła

    W składzie: Marcin Rumiński - whistles, Bombard, 12-string guitar, mandolin, vocals; Maria Rumińska - melodeon, bones, vocals; Marcin Drabik - fiddle; Oisin Dillon - acoustic guitar, vocals; Patrycja Napierała - bodhran, timbales, instr. perkusyjne; Jacek Fedkowicz - bass
    Gościnnie: Michał Karczewski - banjo; Aga Derlak - piano; Groove Brothers /production of Ganja Man/, Wojtek Fedkowicz - drums




  • Linki:
    www.shannonband.com
    Shannon - reverbnation.com
    Shannon - twitter.com
    Shannon - myspace.com
    Shannon - facebook.com
    Shannon - folkowa.art.pl
    Shannon - wikipedia (pl)

    Marcin Rumiński
    Maria Rumińska
    Patrycja Betley (Napierała)

    Youtube:
    Shannon - promo
    SHANNON - WHO
    SHANNON - de flamande
    Tri Martolod by Ryczace Shannon Project (Polish cover)
    Shannon - Eurofolk Sanok 2000.01 Amazing Grace
    Shannon - Eurofolk Sanok 2000.02 As I roved out
    Shannon - Eurofolk Sanok 2000.03
    Shannon - Eurofolk Sanok 2000.04 Raglan Road
    Shannon - Eurofolk Sanok 2000.05
    Shannon - Tri Martolod
    Shannon - Rainforest World Music Festival, Sarawak, Malaysia, on 15 July 2007.
    Shannon - Slip Jig / Sliabh Russel Jig / Garet Barry's Jig, Gniazdo Piratów, 12/13.11.2010
    Shannon - after concert Gniazdo Piratów, 12/13.11.2010
    Shannon - Gathering mushrooms Gniazdo Piratów, 12/13.11.2010, after concert
    Shannon - Foggy Dew, Gniazdo Piratów, 12/13.11.2010
    Shannon - Contrast Gdynia 2010 [HD] "Smoking Pipes" - z albumu Celtification 2010
    Shannon - Contrast Gdynia 2010 [HD] "Aililiu na Gamhna" z albumu Psychofolk 2007
    Shannon - Trip to Wales (Contrast Cafe, Gdynia - 15.03.08)
    Shannon - Aililiu Na Gamhna (Contrast Cafe, Gdynia-15.03.08)
    Shannon - album - "8th" - official teaser
    Shannon - Elphin irish step dance show
    Shannon - in studio 2008

    Rozmowa Folk24.pl: Maria Rumińska, Shannon
    Maria Namysłowska, Marcin Rumiński - fragment recitalu dyplomowego Marii Namysłowskiej/czerwiec2007/Katowice
    Shannon - My Luve is...
    Shannon - Interview
    SHANNON - 'WHO' live - The Gardens of EuroCulture PL 2012
    Shannon - Cregs Pipes/The Mountain Reel/Hogties Reel - "20th Anniversary Gala" - Teatr im. S.Jaracza w Olsztynie 14.06.2014
    Shannon - Soggy's/Farewell To Whalley Range/Trallpolska - "20th Anniversary Gala" - Teatr im. S.Jaracza w Olsztynie 14.06.2014
    Shannon - Bedlam Boys (2016 'Crowded Head')
    Shannon - 25 anniversary Olsztyn August 9, 2019

    Inne strony:
    Rainforest World Music Festival
    Hoboud
    Elphin - strona zespołu
    Patrycja Napierała
    Szymon Białek
    Jacek Fedkowicz
    Duan
    Popcore
    Acoustic Acrobats

    Tchort Vee Scoont Folk
    Psychofolk
    Święto Duchów
    Shannon SHANNON

    Ciekawe strony

    Zobacz:
    warszawa.dlastudenta.pl
    Folk24
    Folkowa
    celticpunk.pl
    www.efolk.pl
    ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
    Irish & Celtic Music Podcast
    www.sfcelticmusic.com
    www.SLIPCUE.com
    The Bees Knees website
    irish-music.net
    ceolas.org
    folkmusic.org
    folkworld.de
    folknews.de (in German)
    allcelticmusic.com
    celticmusic.org
    folkforum.nl
    scottish-folk-music.com
    scottishcultureonline.com
    paddyrock.com
    musicscotland.com
    musicinscotland.com
    Newfoundland and Labrador Folk Art Society
    The Institute of Musical Traditions
    irishmusicmagazine.com
    scotbands.moonfruit.com
    liveirishmusic.com
    folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
    Dara Records
    Bright Young Folk
    UK Folk Festivals
    Irishmusicreviw.com
    irish-net.de
    Mainly Norfolk English & Scottish Folk
    Strada Music UK
    UK folk and Americana music website
    Folk Radio UK
    Folk And Honey
    Folk N Rock
    Fantasia Music
    Music Map
    The Nest Collective
    Fatea Magazine Website
    Folk Wales Online Magazine
    The Living Tradition magazine
    Irish Music Shopping
    Celtic CD Releases
    English Folk Expo
    Rambles.NET

    Blogi:
    Celtic Punk Rock
    slainteburg.blogspot.com
    standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
    dillingerr.blogspot.fr
    time-has-told-me.blogspot.fr
    time-will-tell-you.blogspot.com
    australianfolk.blogspot.com
    musicandfolklore.blogspot.com
    themusicgatherer.blogspot.fr
    irishpunkbrasil.blogspot.fr
    irishbodhran.blogspot.fr
    GHOSTRIDER in the SKY
    branawen.blogspot.com
    folkall.blogspot.com


    Festiwale:
    Saltwater Celtic Music Festival
    Philadelphia Folk Festival
    Newport Music Festival
    Castellans Folksommer
    Dublin, Ohio
    ceolnacoille.ie
    Cambridge Folk Festival
    Keltfest Netherlands
    The May Bank Festival Ireland
    Die Schotten-Party Germany
    scotborders-folk.org.uk
    Festival Interceltique de Lorient
    Festival Celtie d'Oc
    Celtic Connections Glasgow
    Guinness Irish Festival
    Goderich Celtic Roots Festival
    Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
    Celtie d'oc Cazavet
    The Dougie MacLean Festival
    National Folk Festival (Australia)
    Triskell Celtic Festival Trieste
    Busto Folk Lombardia
    Folkwoods Eindhoven NL
    Milwaukee Irish festival
    Kansas City Irish Festival
    Derby Folk Festival UK
    Michigan Irish Music Festival
    Tonder Festival Denmark
    Jura Musical Festival (Scotland)
    Innerleithen Music Festival (Scotland)
    Shrewsbury Folk Festival (England)
    Wickham Festival (England)
    Orkney Folk Festival
    Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
    The National Celtic Festival (Australia)
    Rapalje Zomerfolk Festival NL
    Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
    Shamrock Castle Festival DE
    The London Celtic Punks
    Tiree Music Festival SCT
    Folk am Neckar DE
    Festival Maritim DE
    Cork Folk Festiwal
    Doolin Folk Festiwal
    New Bedford Folk Festival (USA)
    Folk on the Quay Festival in Poole UK
    Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
    The Sidmouth Folk Festival
    Galway Bay's Celtic Music Feis
    The Port Fairy Folk Festival
    The London Folk Festival
    Peoria Irish Fest (IL, USA)
    Shetland Folk Festival
    europeanirish.com Irish Scene in Europe
    Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
    Manchester Folk Festival (urban folk festival)
    Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
    The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
    Yn Chruinnaght (Isle of Man)
    Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
    The Reeling in Glasgow
    Edinburgh Tradfest
    TradFest Dublin, Ireland

    mokotowfolkfestival.pl
    Festiwal Zamek
    Celtycki Gotyk Torun

    Wytwórnie:
    Green Linnet
    Compass Records
    Putumayo Music
    Shanachie Records
    Macmeanmna Records
    Temple Records
    Topic Records
    Narada Records
    Kells Music
    Claddagh Records Dublin
    Greentrax Recordings Ltd Scotland
    Mad River Records
    KRL Records (Glasgow)
    gaelicmusic Macmeanmna Records
    Loose Goose Productions
    Borealis Records Canada
    Omnium Records
    Navigator Records
    Noreside Music NY, USA
    Vertical Records Glasgow

    Agencje:
    Alan Bearman Music
    TwentyTwo Promotions
    Lenn Production (in French)
    Wooden Ship Productions
    Folk And Roots (London, UK)

    Strony artystów:
    soundclick
    reverbnation
    myspace
    songkick
    musiq.pl
    bandzone.cz
    bandcamp.com


    Słuchaj online

    Rozgłośnie radiowe:
    Świat:
    accuradio.com
    celticradio.net
    celticmusicradio.net
    live365.com
    A Celtic Sojourn
    laut.fm
    schottenradio.de
    celtic-rock.de
    CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

    Polska:
    fm.tuba.pl
    RMF On
    Szanty
























    Archiwum






    Licznik:    024330



    e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww